• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Hopa Yavuzselim Orta Okulu Aile Birliğinin Katkılarıyla Hopa’ya getirilen Trabzon Sanat Tiyatrosu Oyuncuları 20.03.2016 Pazar günü Hem çocuklara hem de Büyüklere “Ferhat’ın Yeni Acıları” Adındaki oyunu Emre Düğün Salonunda Sahnelediler.

Hopa Yavuzselim Orta Okulu Aile Birliğinin Katkılarıyla Hopa’ya getirilen Trabzon Sanat Tiyatrosu Oyuncuları 20.03.2016 Pazar günü Hem çocuklara hem de Büyüklere “Ferhat’ın Yeni Acıları” Adındaki oyunu Emre Düğün Salonunda Sahnelediler.
 
Trabzon Sanat Tiyatrosu Oyuncuları, Küçük seyircileri için ayrı bir uyarlama ile sahneye çıktılar. Özellikle Çağdaş Tiyatronun, Minik seyirciler ile bütünleşmesi anlamında çok ilgi çekiciydi.  Çocukların Tiyatro sanatının ilginç yanlarını birebir görmesi ve her bir seyirci birer Tiyatro oyuncusu gibi oyuna katılması ilgiyi doruk noktasına çıkardı. Ayrıca oyundan sonra soru cevap ile karşı karşıya gelen Tiyatro Oyuncuları, Çocukların tüm sorularını cevapladılar. Çağdaş Tiyatro Sanatının güzel bir örneği ardından, Tiyatroyu Hopalı çocuklara sevdirmek için güzel bir uygulama olduğu dile getirildi.
 
Akşam Seansında Büyük seyirciler için ortaya koydukları performans da aynı ilgiyi gördü. Çağdaş Tiyatro örneklerinin Hopa da gösterilmesi Tiyatro sanatı adına çok sevindirici bir durumdu. Hal hazırda yeni kurulmuş Hopa Tiyatro derneğinin genç oyuncuları da 23 yıllık Tiyatro Grubundan çok etkilendiklerini oyun sonunda soru cevap kısmında belirttiler. Yine soru cevap konusunda Hopalı Seyircilerin Hopa da Tiyatro sahnesi olmaması biraz yüzümüzü burktuğunu dile getirdiler. Değerli Tiyatro
  
 
   Çağdaş Türk yazınının Almanya’daki önemli temsilcilerinden Yüksel PAZARKAYA, tiyatro oyununa esin kaynağı olan bu geleneksel öyküyü, günümüzün önemli sorunlarından biri olan yabancı düşmanlığı çerçevesinde işlemiş.  
Oyunda, gelenekteki “Şirin” yine Şirin olarak korunmuş, ablası “Mehmene Banu”nun yerini Şirin’in annesi Mehlika almış, öykünün “Nakkaş Ferhat”ı ise Alman ressam Volkart’a dönüşmüştür.
 
   Mehlika’nın bir kadın olarak Volkart’a duyduğu yakınlık, Şirin ve Volkart’ın birbirlerini görür görmez vurulurlar. Gelenekte olduğu gibi bir aşk üçgeni çevresinde gelişen olaylar giderek toplumsal bir mücadeleye dönüşecektir.
 
   Oyunun yönetmenliğini, Trabzon Sanat Tiyatrosu'nun kurucusu ve Sanat Yönetmeni Necati Zengin yaptı. Zengin;

“Daha önceden de Hopa’ya gelmiştik. Hopa’nın sanat’a olan ilgisini yakından takip etmekteyiz. Hopalı seyircilerin oyunumuza olan ilgisinden çok memnun kaldık. Hopa da Sahne almak beni ve Ekip arkadaşlarımı mutlu etti. Büyük aşk öyküsü Ferhat ile Şirin'den esinlenip bugünün dünyasına uyarlayan eser sahneye koyduk. İzleyenlerin oyundan çok hoşlandığını görmek bizim için çok önemlidir.
 
   Eserin, hiçbir zaman eskimeyecek bir acılı aşk öyküsünün zamanımızda nasıl yaşandığını, en büyük yaralardan biri olan yabancı düşmanlığı üzerinden ele aldık. Oyun birçok açıdan izleyiciyi çekecek ve etkileyecek unsurlar içeriyor. Trabzon Sanat Tiyatrosunun Hopalı Tiyatro severlerle buluşmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum'' dedi.

   Son olarak  Hopa Yavuzselim Orta Okulu Müdürü OSMAN GÜRSEL Tironunun Öneminden bahsederek, Tiyatroyu hopayla Buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Trabzon Sanat Tiyatrosu Başta Tiyatro Yönetmeni Necati ZENGİNE,TST Oyucularına, Yavuzselim Okulu Aile Birliğine ve İzleyicilere Teşekkür etti. Ardından Çiçek Takdim etti.


 

  

 

 926 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın