• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://plus.google.com/u/0/+HopaPazari/posts
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 22° 10°

Levent YAZICI

Levent YAZICI
netcarsi@gmail.com
Hopa da "Veli" Pardon "Çocuk" Tiyatrosu
30/11/2017
  


 Çocuk Tiyatrosu demeye dilim varmıyor. Veli tiyatrosu biraz daha doğru olacak sanırım. Ortada bir tiyatro vardı. Evet vardı. Ancak Tiyatro oyuncusu misafirler muhtemelen çocuklara hazırladıkları oyunu Hopa da ki velilerin bu kadar hoşlanacaklarını bilememişlerdi.

                Hopa da düzenledikleri Çocuk Tiyatrosuna katılım gerçekten müthiş oldu.  400 kişinin üzerinde izleyici vardı. Bu kalabalığı Tiyatro Oyuncuları da hiç beklemiyordu. Tekrar gelmeyi planladıklarını da itiraf ettiler. Açıkçası ilk başlarda kalabalıktan gurur duydum. Tiyatroya ilginin, susamışlığın belirtisi sandım. Eski bir Tiyatro Oyuncusu olarak guru duydum. Hopa Her konuda olduğu gibi tiyatroda da kendini kanıtladığını düşündüm.

Bu düşüncem çok kısa sürdü. Tiyatro başlamadan velilerin yer kargaşasını normal karşıladım. Fakat çocuk Tiyatrosunda, Çocukların önlerinde oturan ve çocukların görmesini engelleyen velileri anlamak mümkün değildi. Belki bu olay da belki savunulabilir bir durumdur. Veliler çocuklarının yanında durmak isterler. Belki de olabilir.

Ama Söylemeden duramayacağım. Bunu açıklayacak bir bahane bulamıyorum. Çocuklar için çalan çocuk müziklerinde veliler öne çıkarak oynamasını! Aklım almadı. Rahmetli Barış MANÇO `nun çocuklar için seslendirdiği “Arkadaşım Eşşek” Şarkısında Oynayan velilerin dans sevdası, çocukların sahne görüntüsünün kapanmasına sebep oldu. Çocukların önüne Geçtiklerini akıllarına gelmedi.

 

 

Yetmemiş gibi bazı “Veli” dostlarımız elindeki telefonlarla, utanmasalar sahneye çıkacaklardı. Abartım sanmayın, Aynen Böyle bir durum. Tiyatro kültürü olmaya bilir. “Seyretme Kültürü” de mi olmaz.

Çocukların Seyretmesi gereken müzikal Tiyatroda veliler; hem Dansçı, hem oyuncu, hem kameraman, Hem de Çocuk oldular. Çocuklara öğretilmesi gereken “Tiyatro sevgisi” yerine  “velilerin Dayanılmaz Müzikal Tiyatro aşkına “ döndü.

Düşüne biliyor musunuz? Çocuk tiyatrosu var, Veliler Çocukların önünde durarak seyretmelerini engelliyorlar. Nasıl bir çılgınlıktır, görmemişliktir. Sanırsın Afrika da açlara ekmek dağıtılıyor. Dans etme izdihamı yaşandı. İnsan arada bir arkasına bakar.

Bu duruma fazla dayanamadan, Tiyatrodan ayrıldım. Muhtemelen benden Sonra Tiyatroyu Çocukların seyredebilsin diye Veliler Arka tarafa geçerek çocukları öne almışlardır. Birileri Çocuk tiyatrosunun Çocuklar için olduğunu Hatırladığını tahmin ediyorum.  

Tiyatro Oyununa gelince Güncel ve klasik Çizgi filmleri birleştirerek Kitap sevgisini çocuklara Müzikle ve dans ile anlatmaya çalışmak istemişler. Kısmen de başarılı oldular.  Çocukların ilgisini sahneye çekebildiler. Verilen Mesajları çocuklara anlatma başarısını sağladılar.  

 
 Paylaş | | Yorum Yaz
164 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Esenkıyıda Neler Oluyor, (Bungalov Evler) (Şuyimşine Azlağa ) - 24/03/2017
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
HOPA'DA HEMŞİN DİLİ ARAŞTIRMASI - 04/07/2015
YENİ SENTETİK UYUŞTURUCU HIZLA YAYGINLAŞIYOR - 16/11/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın