• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
DÜNYA’NIN EN BÜYÜK ATATÜRK HEYKELİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Artvin Atatepe’de Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu, tarafından yaptırılan 22 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Atatürk anıtının açılışı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. Daha gündemde sıkça yer alan ikinci bir açılış töreni düzenleyeceğini duyuran Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu’da davet aldığını belirterek törene katıldı, açılış sırasında gözyaşlarını tutamadı.   

           Atatepe’de düzenlenen törene Artvin Valisi Necmettin Kalkan, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, Artvin Belediye Başkanı CHP’li Emin Özgün, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Dia Abaladze, Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Engin Arıkan ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Öte yandan Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı ve dev Atatürk heykelini yaptıran Sıtkı Kahvecioğlu’da eşi Kadriye Kahvecioğlu ve kardeşi Sevim Nebioğlu ile birlikte törene katıldı. Kahvecioğlu, Vali Necmettin Kalkan’ın yanına giderek elini sıktı.

 Heykel Artvin’in Tanıtımına Katkı Sağlayacak

           Tören Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan 22 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun Atatürk anıtının açılışı ile başladı. Açılışı Artvin Valisi Necmettin Kalkan ile birlikte protokol üyeleri ve Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu birlikte gerçekleştirdi. Bu sırada konuşan Artvin Valisi Necmettin Kalkan, “Artvin’in tanıtımına önemli katkı sağlayacağı düşüncesi ve inancı ile hayırlı uğurlu olsun” dedi.

           Protokolün butona basması ile birlikte vince bağlanan dev Türk bayrağı aşağıya çekildi ve 22 metrelik Atatürk anıtı ortaya çıktı. Bu sırada öğrenciler ve vatandaşlar çalan 10’uncu yıl marşı eşliğinde alkışla tempo tuttu.

 Kahvecioğlu Ailesi Gözyaşlarını Tutamadı

           10’uncu yıl marşının çalındığı sırada alkışlarla tempo tutan Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu ile eşi Kadriye Kahvecioğlu, kardeşi Sevin Nebioğlu ve aile dostları Sevinur Çakmak gözyaşlarını tutamadı. Bu sırada Arhavi Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesi bir grup Arhavi’den dün yaya olarak yola çıkarak ellerindeki Türk bayrağı ile Atatepe’ye geldi. ADD Arhavi Şube Başkanı Emine Hekimoğlu, beraberinde getirdiği Türk bayrağını Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu’na hediye etti. Kahvecioğlu’nun yakınları ve vatandaşlar “Artvin seninle gurur duyuyor” sloganları attılar.

          Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Arif Hikmet Çakır yaptı, Çakır konuşmasında; “Bugün burada ulusal kurtuluş hareketimizin simgesi olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlamak ve hayırsever iş adamımız Sayın Sıtkı Kahveci oğlu tarafından Atamıza saygı ve sevginin bir ifadesi olarak yaptırılan Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelinin açılışını gerçekleştirmek için toplanmış bulunmaktayız.

       Hepinize Hoş geldiniz der Bayramınızı kutlarım. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürkün, Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsuna çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919'da Samsundan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayısı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

         Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

         Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet,  minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor ve tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

          Programın devamında ise Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Hikmet Çakır, Atatürk anıtını yaptıran Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu’na plaket verdi. Törenlere Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’da kutlama mesajı gönderdi.

 Heykeli Devretmemekte Kararlı

         Kahvecioğlu, valiliğin daha önce kendisini davet etmediğini bu nedenle kendisinin ikinci bir açılış töreni düzenlemeyi düşündüğünü belirterek “bu açılış için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu davet etmiştim. Ancak basında çıkan harbelerden biraz üzüntü duyduğunu öğrendim. O nedenle kendisi gelmekten vazgeçti. O gelseydi biz açılış yapacaktık. O gelmeyince ve valilik beni davet edince ikinci açılıştan vazgeçtim. İki açılış çirkin olacaktı.” dedi. Dünyadan giderken hiçbir şey götürmeyeceğini ifade eden Kahvecioğlu, “Varlığımda bu işi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Oldukça duygulandım.” dedi. Heykeli valiliğe devredecek misiniz sorusuna ise Kahvecioğlu, “Devretmeyeceğim. Gerekirse dava açacağım.” diye cevap verdi. Eşi Kadriye Kahvecioğlu ise  “Eşimle gurur duyuyorum. Çok güzel bir şey yaptığımızı biliyorum.” dedi.  

 

Sanatçılardan Çelenk

 

           Bu arada Artvin Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen sinema günleri kapsamında şehre gelen sinema sanatçısı Tarık Akan ve Rutkay Aziz ile beraberindeki sinema oyuncu ve yönetmenleri Atatürk anıtına çelenk koydu. Tarık Akan anıta Nazım Hikmet Vakfı çelengini, Rutkay Aziz ise Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği çelengini anıta bıraktı. Sanatçılar daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Atatepe’den ayrıldı.    

 

Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli  

 

        Artvin’in Atatepe mevkiinde Kahvecioğlu Vakfı Kurucu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan 22 metre yüksekliğe sahip Atatürk anıtı Türkiye’nin en büyük Atatürk anıtı olma özelliğini taşıyor. Tiflis Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykelde 40 ton çelik ile 10 ton bakır kullanıldı. 60 ton ağırlığa sahip olan ve bir yılda yapımı tamamlanan Atatürk anıtı 1,5 milyon dolara mal oldu. 22 metre yüksekliğe sahip Atatürk Kocatepe figürü heykeli alanında toplam 4 milyon dolara mal olan 2 bin metrekare kullanım alanı ile açık ve kapalı atış poligonu binası, 500 metrekarelik restoran, 60 metre bayrak direği uzunluğu 216 metrekarelik bayrak yer alıyor.

 

 

 

 

  
3183 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın