• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Hopalı Kadınların Futbol Sevgisi Çığ Gibi Büyüyor

Her hafta Halı sahada bir Araya Gelerek futbol oynayan kadınların kocaları onları dışarıdan destekliyor.

 Ülkemizde halı sahalar genellikle erkekler tarafından kullanılan alanlar arasında başta gelir. Ancak Hopa’da durum biraz farklı. Hopa’nın Sundura Mahallesi’nde bulunan Kardelen Halı saha Tesislerinde her hafta Perşembe günü saat 16.00 ila 17.00 saatleri arasında halı sahada bir araya gelerek futbol oynuyorlar. Onlar futbol oynarken eşleri ve çocukları ise dışarıdan tezahürat yaparak onlara destek olmaya çalışıyorlar. Bu durum görenleri şaşkına çevirse de Hopa ilçesinde her geçen gün futbol oynayan kadınların sayıları arıyor. Bir çoğu ev hanımı olan Futbol oynayan kadınların oynadıkları futbol ise değme futbolculara taş çıkartırken, kadınlar kocalarının dahi kendilerinden iyi futbol oynayamadıklarını iddia ettiler.

“Futbol oynamayı seviyoruz, tüm kadınlara öneriyoruz”

Artvin’in Hopa ilçesinde aralarında ev kadınları ve öğretmenlerinde bulunduğu bayanlar haftanın bir günü halı saha maçında bir araya geliyorlar.

Hopa’nın Sundura mahallesinde Kardelen Halı saha tesisi işletmecisi Nuran Durak’ın teklifi üzerine Hopalı kadınlar toplanarak her hafta Perşembe günü 16.00-17.00 saatleri arası  halı saha maçı düzenliyorlar.

6 kişiden oluşan iki takım kuran bayanlar kendilerine isim bile takmışlar. Hopa ilçesinin düşman işgalinden kurtuluş günü olan 14 Mart ve yaşadıkları mahalle olan Sundura mahallesinin isimlerini takımlarına takan Hopalı kadınlar her hafta karşı karşıya geliyorlar. 12 kadın futbol severin bir saat boyunca oynadığı müsabakada futbol adına bütün önemli detaylara uyuluyor. Korner, taç, faul, penaltı derken futbolun tüm kurallarına harfiyen uygulayan kadınların hakemliklerini ise çocuklar yapıyor. Rakiplerine faul yapan kadınlar faulün sertliğine göre sarı yada kırmızı kart bile kullanmıyor. Faul atışında bulunuyorlar hatta pozisyona göre penaltı bile kullanıyorlar.

Bayanların yeşil sahada ter dökerken eşleri ise saha dışında kendilerine destek veriyorlar. Saha kenarında araçlarında eşlerini izleyen beyler golden sonra korna sesleriyle golün sevincini yaşıyorlar.  Halı saha işletmesi sahibi Nuran Durak; “ Halı saha işletmesine ben baktığım için arkadaşlarla haftada bir gün halı sahada futbol oynama teklifinde bulundum.  Sağ olsunlar kırmadılar ve haftansın bir günü halı saha maçı yapıyoruz.”dedi.

Kazanan takımdan timsah yürüyüşü 

Halı sahada futbol maçı yapan kadınların hiç birisi profesyonel sporcu değil. İçlerinde ev hanımı, öğretmen, kantinci bayanlar bulunuyor. Son maçı 7-5 kazanan 14 Martspor bayan takımı,  zaferi timsah yürüyüşü yaparak kutladılar. Halı sahada ter döken 12 kadın futbolcu maç ardından halı saha ücretlerini de ödemeyi ihmal etmediler.

Müsabaka sonrası bir birlerini tebrik eden kadınlar bir dahaki karşılaşmada tekrar görüşmek üzere sözleşerek sahada ayrıldılar.

Maç sonunda açıklama yapan kadınlar, futbolu sevdiklerini ve oynamadıkları zaman kendilerinde eksiklik hissettiklerini söylediler. Eşlerinden dahi iyi futbol oynadıklarına inandıklarını anlatan kadınlar, Hopa’da amatör olarak kadınlar arasında futbol müsabakalarının düzenlenmesini arzuladıklarını da sözlerine eklediler. Eşlerini kenardan izleyen kocaları ise eşlerinin futboluna hayran kaldıklarını ve onların futbol oynamalarından hiçbir şekilde üzüntü duymadıklarını, tek üzüntülerinin ise kendilerinin eşleri kadar iyi futbol oynayamamaları olduğunu ifade ettiler.

 

Haber: Adem GÜNGÖR

 

Haberin Videosu

  
4320 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın