• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Uğurcan AKYÜZ

PROF.DR. UĞURCAN AKYÜZ

    1961 yılında Hopa’da doğdu. 1983 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu.  1987'de Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü'nde Yüksek Lisans derecesi aldı.  1990’da HÜ, GSF, Grafik Bölümü'nde sürdürdüğü Sanatta Yeterlik çalışmasının tez aşamasında iken doktora eğitimi için YÖK bursu ile İngiltere’ye gitti. 1994’de J.F. Laxton bursunu kazandı ve Leicester, De Montfort University School of Design and Manufacture’da öğretim elemanı olarak çalıştı.  1995 yılında DMU’den doktora (Ph.D) derecesi ile Türkiye’ye döndü.  1997'de Doçent ünvanı aldı.
         
   2003'de Profesör oldu ve HÜ, GSF, Grafik Bölümü Başkanlığına atandı.  2004 yılında Goethe Enstitüsü bursu ile Almanya-Münih'e gitti.  Aynı yıl HÜ, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğüne atandı.  2006'da KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi ve 2010 yılına kadar Dekanlığını yaptı. 
   Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile İletişim Fakültesinde lisans düzeyinde misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi.  

   4 Ocak 2010’de atandığı HÜ. GSF dekanlığı döneminde Fakülte; Sanat Kurumu ve ÇAĞSAV kurumsal ödüllerini aldı; altısı hakemli dergi, üç mezuniyet sergisi, iki sempozyum bildiriler kitabı, üç sanatçı retrospektiv kitabı; iki sempozyum ve yirmi sergi kataloğu, iki fakülte tanıtıcı broşürünün yayınlanmasını sağladı. Aynı dönemde üstlendiği Hacettepe Sanat Müzesi Müdürlüğü görevi sırasında müzeye bağış yoluyla ikiyüze yakın  eser kazandırdı.

   1996’da Ankara’da, 2007’de ise KKTC’de açılan ilk dijital resim sergileri dahil; sekizi yurtdışında, toplam onsekiz kişisel sergi açtı.  1989’da “Sabaha Karşı Bir Zaman” adlı kitabı, sekiz sergi katalogu ve makaleleri yayımlandı; sanat, grafik tasarım ve fotoğraf konularında seminerler verdi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli yarışmalı ve karma sergilere, bienallere katıldı. Pek çok akademik ve sanatsal etkinliğin oluşumunda rol aldı ve gerçekleştirdi: 2005’de HÜ Sanat Müzesi Kurumsal Kimlik, Tanıtım Kampanyası ve Sanat Kataloğu Tasarımı projesi;

   Stuttgart, Hochschule der Medien ile HÜ arasında “Bilgisayar Grafiği ve Grafik Canlandırma Bilim Uzmanlığı Programı” oluşturulması, 2008’de YDÜ ile KKTC İçişleri Bakanlığı Merkezi Cezaevi’ne “Seramik Atölyesi Kurulması”,  aynı yıl YDÜ, HÜ. ve Aksaray Üniversitesi ortak “Yaz Akademisi”; 2013’de dördüncüsü düzenlenen “AKADEMİADA Uluslararası Sanat Akademisi”, 14. ve 15. Bangladesh Bienali (Türkiye’yi temsil ve katılımcı seçimi), Çin-Qingdao Technical College ile HÜ. arasında işbirliği, Kore-National University of Arts ile HÜ. arasında işbirliği protokol ve projeleri, ayrıca 2011 ve 2012’de gerçekleştirilen HÜ.GSF, uluslararası MACSABAL sempozyumları ile HÜ.GSF “Yeni Dünya Düzeninde Sanat” sempozyumu bunlardan bazılarıdır.  
 
   Akyüz ayrıca;  içinde Türk sanatı tarihinde ilk defa bir dijital çalışmaya verilen “başarı” ödülü de dahil pek çok ödül aldı. Yurtiçi ve yurtdışında müzelerde, özel ve resmi koleksiyonlarda çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır.

   HÜ ve GSF Dekanlık görevinden 17 Ekim 2012’de ayrılan Akyüz; 18 Ekim 2012’den beri YDÜ, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır. 
 
   Türk eğitim sistemi içinde ilk defa YÖK onaylı bir SANAT VE TASARIM DOKTORA PROGRAMI açılmasını YDÜ bünyesinde sağlayan Akyüz; akademik ve sanatsal çalışmalarını Lefkoşa’da sürdürmektedir.


Kaynak: www.leventyazici.com.tr

Örnek Fotoğrafları