• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Yılmaz AVCI

06.08.1939 tarihinde Hopa'nın  Esenkıyı (Azlağa) köyünde dünyaya gözlerini açtı. İlkokulun iki yılını köyünde , diğer yıllarını ise ortaokul ve Yapı Sanat Enstitüsü ile beraber Rize'de okudu. 1960 yılında Erzurum İnşaat Tekniker okulunu bitirdikten sonra yedek subay öğretmen olarak vatani görevini yaptı. Gelibolu'da 2 yıllık öğretmenlik görevinden sonra İzmit'te SEKA Kağıt fabrikalarında 2 yıl kadar tekniker olarak çalıştı. 1963 yılında İstanbul Yüksek Teknik Okulu (Yıldız) İnşaat mühendisliği böülümüne girdi. 1968 yılındaki mezuniyetin ardından Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü emrinde Safranbolu-Bartın yolu şantiye şefliği görevine getirildi. 1969 yılında eşi Perihan Hanım ile evlendi. 1975 yılında Karabük Demir-Çelik İşletmeleri bünyesindeki İnşaat ve Etüd Planlama Müdürlüklerinde 20 yıl sürekli görev yaptı.1995 yılında fabrikanın özelleştirlmesi üzerine emekliye ayrılan AVCI , eşi ve iki çocuğu ile beraber İzmit'e yerleşti. 

İzmit'te bir çok dostu ile beraber , yıllardır özlemi çekilen SİMA Doğu Karadenizliler Vakfı'nı kuran Avcı , halen vakfın kültürel yayın organı SİMA dergisi'nin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmektedir. 1999 yılında ŞURİMŞİNE(CAN YOLDAŞ) adlı Lazca- Türkçe bir şiir kitabı yayınlayan AVCI'nın , Lazca-Türkçe bir tiyatro oyunu da baskıya hazırlanmaktadır. 

AVCI'nın Lazuri Nenaçkina(Lazca Dilbilgisi) isimli , yayınlanan çalışması ,(Kitaplar sayfasında ön kapak kısmı görülmektedir.) dört yıllık bir emeğin ürünüdür. Yılmaz Avcı'nın son çalışması olan "Lazuri P`arametepe" (Lazca Masallar) Türkiye'de "Lazca masal kitabı olarak ve Edebi bir dille yazılmış tek Lazca kitap olarak" alanında bir İLK'tir.

AVCI , halen İzmit'te yaşamkta, Laz dili ve kültürü üzerine çalışmalarına yılmadan devam etmektedir. Bütün çabası bu güzel dilin ve kültürün , yaşaması ve yaşatılması içindir. 

KAYNAK: LAZURİ NENAÇKİNA.
Düzenleyen: Mustafa Bayındır