• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Artvin Serbest Mali Muhasebeci Mali Müşavir Odası Öncülüğünde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonunda EDM Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ve Edm Bilişim Hopa Bayisi Yazıcılar Bilgisayar Eğt. Müh. Ltd. Şti katkılarıy

   Artvin Serbest Mali Muhasebeci Mali Müşavir Odası Öncülüğünde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonunda EDM Bilişim Sistemleri ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş  ve Edm Bilişim Hopa Bayisi Yazıcılar Bilgisayar Eğt. Müh. Ltd. Şti katkılarıyla E-Dönüşüm Semineri verildi.  

   Edm Bilişim Satış Yöneticisi Ahmet Fatih GÜLCAN ; E-Dönüşüm ürünlerinden E-Fatura, E-arşiv Fatura, E-İrsaliye, E-Defter, E-Defter Saklama, E-Müstahsil Makbuzu, E-Serbest Meslek Makbuzu gibi servisleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğde yayınlanan işlemlerin, Uygulamalı olarak gösterildiği seminere, Artvin SMMMO Başkanı Serdar YAZGAN, Hopa TSO Başkanı Osman AKYÜREK, Hopa EDM Bayisi Levent YAZICI Mali Müşavirler, Muhasebeciler, Stk Yetkilileri, Hopa iş camiası ve Hopa esnafı katıldı. Ayrıca dışında, Artvin İli ve ilçelerinden de katılanlar da oldu. Yoğun ilgi olması nedeniyle Atatürk Konferans Salonu doldu. Bazı misafirler de semineri Ayakta izlediler.

   Konferans sonunda soru cevap ile akıllarında kalan sorulara cevap verildi. Bu konuda Hopa EDM Bilişim ve E-imza Bayisi Bayii YAZICLAR BİLGİSAYAR LTD.ŞTİ. Destek alabilecekleri bilgisi verildi.

   19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunan mükelleflerimizin aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.  e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olacaklardır. e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Tüm serbest meslek erbapları (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorunda olacaklardır.

   Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncular 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile e-Defter uygulamalarına dahil olmak zorunda olacaklardır. Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketleri Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankalar dekont belgesini, yetkili döviz müesseseleri de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesi e-Belge olarak düzenlenebilecektir. Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflere Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmektedir. Gübre takip sistemi kapsamında bulunan mükelleflerce gerçekleştirilen sistem kapsamındaki malların sevkinde e-İrsaliye kullanma zorunluluğu getirilmektedir.

    Demir çelik sektöründe, madencilik alanında vergi kayıp ve kaçağını azaltmak ve sektörde haksız rekabeti engellemek amacıyla imalat, ihracat veya ithalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu öngörülmüştür. E-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsül alımlarında kağıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Haber     : Yudum YURTSEVEN
Fotoğraf : Hami TATAR

752 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın