• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Hopa Gençlik Spor Kulübü Geleneksel Okçuluk Kursu Başladı. Hopa da 2011 de başlatılan Geleneksel Okçuluk Sporu, 2018 ve 2019 Yıllarında Katıldıkları şampiyonalarda Artvin İlini Temsil ettiler. Pandemi dolayısı ile verilen aranın ardından Son olarak 2

 
 Hopa Gençlik Spor Kulübü Geleneksel Okçuluk Kursu Başladı. Hopa da 2011 de başlatılan Geleneksel Okçuluk Sporu, 2018 ve 2019 Yıllarında Katıldıkları şampiyonalarda Artvin İlini Temsil ettiler. Pandemi dolayısı ile verilen aranın ardından Son olarak 25-27 Şubat 2022 Samsun Büyükler Salon Türkiye Şampiyonası ve 24 -26 Haziran 2022 Sultan Melikşah Büyükler Açık Hava Puta Türkiye Şampiyonasında Artvinİlini Hopa Gençlik Spor Kulübü Sporcuları Temsil ettiler.
       Hopa Gençlik Spor Kulübü, Hopa Belediyesi Kültür Binası 6.Katında Açmış olduğu Geleneksel Türk okçuluğu Kursunda yeni sporcular yetiştirmeye başladı. Büyüklerin yanı sıra gençler ve çocuklardan oluşan grupların da katılımı ile her branştan sporcu yetiştirilmeye başlandı. 
Hopa daki Geleneksel Okçuluk Dersleri, Geleneksel Türk Okçuluğu Antrenörü ve Voleybol Antrenörü de Olan Levent YAZICI Tarafından verilmektedir. 
   Sporculara Kepaze eğitimi, Geleneksel Okçuluğun tutuş ve duruş şekillerini öğrendikten sonra düşük libreli yaylarla putalara ok atarak talim yaptırılıyor. Salon kurallarına göre 18 metre atışlarının yanında daha yakın hareketli hedeflere de atışlar da yaparak ufak yarışlarla kendilerini deneyen sporcular yarışlara hazırlanıyor. 
   Geleneksel Okçuluğun Siyasete bağlanmasının yanlış olduğunu savunan Geleneksel Okçuluk Antrenörü Levent YAZICI Güreş Gibi Bu sporunda Ata sporu olduğunu söyledi. Ayrıca Yaptıkları Geleneksel okçuluk eğitimi hakkında şu bilgileri verdi;
     “Okçuluğun târihini yazan Abdurrahman et-Taberî'ye göre oku ilk kullanan Hz Adem (a.s.) dir.  Başka bir kaynakta Cebrail Tarafından Hz Adem (a.s.) altı ok teslim edilmiş. Biri Çeltikli Olan Allah'ı Temsil eder, Hz. Muhammed Mustafa (a.s), Hz Musa (a.s), Hz İsa (a.s), Hz. İbrahim (a.s), Hz Nuh (a.s)
    Oklar mânâsına gelen Oğuz'un “Bozok” ve “Üçok” olmak üzere iki büyük kola ayrıldığı O kolların da üçerli olarak kollara ayrıldığı söylenir. Türkler savaşta, hızla koşan at üzerinde iken düşmanından kaçıyormuş gibi yapıp, kovalayanın oku yetişemesin diye aradaki mesafeyi 250 m kadar açarlar, sonra da bir kaplan çevikliğiyle âniden dönüp ok atarlarmış. Eski Türk Ordularının öncü birlikleridir okçulardı. Mete Han zamanında başlayan Islıklı oklar meşhurdur. İlk önce onların attıkları okların uğultuları duyulur savaş meydanlarında. Büyük kalabalıklara karşı savaşı kazanan ok ve yaydır. Türklerin At ve ok ustalıklarını anlatmaya gerek yoktur.  Yaşam biçimi olarak kabul ettikleri ok ve yay sadece savaşta değil, avcılıkta, eğlencelerde kullandıkları tarih kitaplarında yazmaktadır. evlilikte hediye olarak verilen oklar çok değerli hediye olarak kabul görürdü. Yapılan bir kazıda Milattan Önce 3000 Yıllarına ait bir mezarlıkta bulunan mezarların hepsinde çocuklar ve kadınlar dahil yanlarında Yay ve okları ile gömüldüğü tespit edilmiştir. 
   Selçuklu ve Osmanlı da da Okçuluğun önemi çok büyüktür. Üç çeşit ok atma tekniği vardı. Hedef Atışı, Darp Atışı ve Menzil Atışı, O dönemler de özelliklle Menzil Atışları çok ünlüdür. Geleneksel Türk Oklarının yapısından dolayı Kompozit yaylar çok uzaklara ok atabilmeleriyle ünlüdür. Bursalı Şüca,(839 M) Tozkoparan İskender (846 M) Gibi pehlivanlar herkes tarafından bilinir.  
    Geleneksel Okçuluk Kursuna katılanlar hemen çile  çekmeye başlıyor. Çile, yaya bağlanan ipe, kirişe verilen addır. Çile çekmek de buradan gelmektedir. Kepâze ise, kemankeş olmak isteyenlerin, kaslarını çalıştırmak, kas hafızalarını okçuluğa hazırlamak için ok kullanmadan boş olarak çekmek zorunda oldukları basit yay ve ya yay formunda yapılan malzeme adıdır. Daha sonra bir okun tutuş şekli, Duruş şekilleri anlatılır ve bu anlatılar ışığında ucu olmayan oklarla atış yaparlar. Bu şekilde antrenmanlara devam eden sporcular gerçek oklar ve yaylarla atışlara başlarlar. Puta dediğimiz hedef tahtasına atış yaparlar. Bazen de hareketli hedefler koyarak tecrübe kazanırlar. Nişan alma yöntemlerinde, duruşlarına, tutuşlarından zihgirlerine kadar bir çok şeyi kendilerine has yöntemler geliştirene kadar derslere, antrenmanlara devam ederler. Daha sonra Yarışma amaçlı branş çalışmalarına başlarlar.” 


253 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın