• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Kopmuş Plajı Açıklarında hayata geçirmeyi planlanan “Resif” projesine hazırlık çalışmaları başladı. Proje kapsamında Ordu ve İstanbul Üniversitesi’nden bilim insanları, polis ve gönüllülerden oluşan 11 dalgıç ekip Hopa Limanı’ndan denize açıldı.

     
   
Kopmuş Plajı Açıklarında hayata geçirmeyi planlanan “Resif” projesine hazırlık çalışmaları başladı. Proje kapsamınd
a Ordu ve İstanbul Üniversitesi’nden bilim insanları, polis ve gönüllülerden oluşan 11 dalgıç ekip Hopa Limanı’ndan denize açıldı. Dalgıç ekipleri, Kopmuş bölgesi açıklarında yaklaşık 20-50 metre derinliğe dalarak de
niz dibinde özel kameralarla kayıt alıp incelemelerde bulundu. Çalışmalar hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan proje koordinatörü Tayfun KARALİ, sürdürülebilir kıyı olta balıkçılığı için Hopa-Kemalpaşa arasındaki Resif Projesi’ni hayata geçirmek için yaşanan süreci anlatarak Karadeniz’de rip akıntısı nedeniyl
e zorlu bir proje yürüteceklerini söyledi. Karali, “Fatsa Su Ürünleri Fakültesi hocası Prof. Dr. Mehmet Aydın başkanlığında bir resif yapalım istedik. Tarım Bakanlığı, Karadeniz’de resif projelerine çok sıcak b
akmıyor. Çünkü rip akıntıları çok yüksek yapılan resifleri gömüyor. Sert ve kayalık zemin olan Kemalpaşa Kopmuş bölgemizde dalgıç ekiplerimizle çalışmalar yürütüyoruz. Denizin altını kayıt atlına aldık ve gördük ki doğal resif alanı oluşmuş, fakat sualtı yıllar içinde gırgır ağları ve diğer kıyı balıkçılarının ağlarıyla kaplanmış. Resif projesinin deniz dibinin temizlenmesinin ardından hayata geçirilmesini ortaya koymuş olduk” dedi.
   İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akın Savaş TOKLU, balıkçıların yoğun ilgi gösterdiği Kopmuş bölgesinde deniz polisiyle birlikte dalış yaptıklarını, sualtındaki doğal resif oluşumlarını incelemek ve kayıt altına alarak gerekli çalışmaları başlatmak amacıyla davet üzerine bölgede çalışma yürüttüklerini söyledi. Dalış yaptıklarında dipte çok güzel bir doğal resif alanı olduğunu, fakat yıllardır balıkçıların ağlarından takılı kalan ağların deniz yaşam alanını etkileyecek duruma geldiğini ifade eden Toklu “Yıllar içinde orada takılıp kalan ağlarla bu doğal resif alanı tamamen kaplanmış vaziyette. Deniz yaşam alanı etkilenmiş durumda.
   
   
   Buradaki ağların temizlenmesiyle buradaki canlılık artacaktır. Gördüğümüz manzara bizi fazlasıyla üzdü. Ağlara takılmış ölmüş balıkları gördük. Yengeçler takılmıştı. Buradaki ağların temizlenmesi gerekiyor. Doğal resif olarak altta bir yapı var zaten bu ağlar kaplayınca deniz yaşamı bundan olumsuz şekilde etkilenmiş. Bu ağlar nedeniyle balıklar orada barınamıyor” diye konuştu. Toklu, yapılacak bir dip temizliği projesi ile bölgede bulunan hayali ağların temizlenmesiyle denizde yaşayan canlıların artacağını belirtti.
   Dalan ekipte yer amatör dalgıç Cem Arı da balıkçılığın geleceği için bölgede var olan doğal resifin devamlılığını sağlamak adına gönüllü olarak çaba sarf ettiklerini söyledi.

   Proje yürütücüleri açıklamalarının ardından denize açılarak dalış yaptı. Yüzeyin yaklaşık 50 metre aşağısına inerek oradaki hayalet ağları su üzerine çıkartı.

Haber: İha Artvin
Fotoğraflar: Levent YAZICI 121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın