• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

Doğu Karadenizde Yeni Tehlike

 Kumar’ın en büyük tehlikesi herkesin bildiği gibi alışkanlık yapması değil, ailelerin dağılması ve yok olmasıdır. Ülkemizde tedbir olarak kumar oynatan yerler kapatıldı. Kumar oynamak ve oynatmak yasaklandı. Böylelikle Kaymak Tabakasının altındaki insanların kumar etkinliklerine ulaşması  bir miktar azalmış oldu. Zengin olanlar zaten uçaklara binip Kıbrıs’a, Bulgaristan’a veya başka bir yere gidip amacına ulaşabilmektedir. Ancak Doğu Karadeniz Bölgesinde durum böyle değildir.

Sarp Sınır kapısından kimlik kartı ile Batuma geçişlerin başlaması aslında hemen her kesimden insanın yabancı ülke görebilme şansını arttırmıştır. Bir bakıma çok güzel bir uygulamaya imza atılmıştır. Özellikle Bu bölgede yaşayan Çocuklarımız, gençlerimiz Park, Müze, Demiryolu, Havayolu heykel, Farklı sergiler, Müzik grupları, Opera salonu vs gibi buralarda olmayan birçok olguya kolaylıkla ulaşabilmektedir. Buda Yöre insanımızın geleceğe yatırımıdır. Çocuk ve Genç insanlarımızın çeşitlilik, çok seslilik, farklı kültürlerin yaşayışları hakkında ufkunu açmaktadır.    Bunlar gibi olumlu olayların yanın da bazı kötü alışkanlık ve uygulamalara da ulaşmak kolaylaşmıştır.

Özellikle Kumar konusunda tehlike kapı dibimize kadar gelmiştir. Bunu tehlike olarak görmeyen insanlarımız çok az da değil. Uzun süredir gazetelerde kumar yüzünden çıkan olaylara pek rastlanmıyor. Gençlerimiz tehlike olarak görmüyor. Zaten dizi filmlerde nedense hep kazananları gösterdiği için, kaybedeni hayal edemiyorlar. Daha kötüsü bu tür “Toplumsal Tehditleri”   önceden görüp uyarı yapanı ukala, çokbilmiş, Olayları karıştıran Tu-Kaka kimseler olarak görüyorlar.

Batuma geçen bir gencin en rahat girebileceği yerlerden birisi de kumarhanelerdir. Ücretsiz girildiği gibi içerde birçok içki ve Sigara çeşitleri verilmektedir. İçeri giren gençlerimiz kendilerini günümüz Dizi filmlerin başkahramanı sanacak ortamda buluyorlar.  Bu hizmetler, ve ikramların  bedava olması, birebir reklamı da beraberinde getiriyor. Memlekete gelir gelmez bu olayı arkadaşlarına ballandıra-ballandıra anlatıyor.

Birileri Batum da kumar oynasa ne olacak. Oynayan düşünsün diyenleri duyuyorum. Yarın Kumar batağına batmış birilerinin sizin evi soyması, arkadaşınızın dükkanına girmesi, okuldaki çocuklarınızdan para almaya başlaması, Şantajlar, tehditler, Mafyalaşma durumları, intiharlar, Aile faciaları vs vs . Bunlar yakında bölgemizde de görülmeye başlayacaktır.

 “Kumar” illeti  kapıdan kimlik kartıyla  geçişin kolaylaşmasından sonra bize epeyce sorun yaşatacaktır. Bu Tür durumlarda en erken organize olan “kötü niyetli Sermayenin” daha da gelişmeden veya uyanmadan; kendi insanımızı bu bataktan kurtarmak veya hiç bu batağa sokmamaktır.

Ne yapılması gerektiği konusunda  bize fazla söz düşmez ama büyüklerimize hatırlatalım dedik. Bu yazıyı kapıyı kapatın anlamında yazmadım. Biliyorum ki bizim memlekette parmak ağırınca iyileştirmek veya sebebini bulmak yerine, parmak ağrısından kurtulmak için eli keserler.  Olmadı kolu keserler. Bu bir çözüm olmadığını herkes bilir de uygulamada pek işe yaramaz.

No: “Kumar” konusunda yazılan bu yazı asla “Kumar” reklamı değildir. Reklam olarak algılanmamasını önemle arz ederim.

Yazar : ©  Yale1989 kez okundu

Yorumlar

     22/03/2012 08:14

Aileler bu kumar illetinde yıkılmaya çoktan başladı bile Hopalının bi tanesi kumar borcuna sebep kızının düğününde karısına hırsızlık yaptırırken kameralara yakalandı varın siz ordan hesaplayın meselenin vardığı bouytları
Misafir - Murat Demirkol