• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu

HOPA’DA KAFKAS ENGEREK YILANI KAÇAKÇILARI YAKANDI

  Hopa İlçe Kaymakamlığına yapılan ihbarı değerlendiren Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş Hopa İlçe Jandarma Komutanlığına talimat vererek ilçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler ilçeye bağlı Esenkıyı Köyüne olayın aslını araştırmak üzere olay mahalline gönderdi. 

   Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler 61 TY 268 plakalı araçta İsviçre uyruklu Konrad Mebert ve Tomas Ott isimli şahısların olduğu ve yanlarında yılan yakalamada kullandıkları uzun metal çubukların olduğunu görmüş bunun üzerine Jandarma ekipleri, Artvin İl Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü ile temasa geçilmiş olayla ilgili Biyolog Orhan Karakaya görevlendirildi. Biyolog Orhan Karakaya yaptığı incelemede Konrad Mebert ve Tomas Ott' un aparat ve malzemelerini inceleyerek her hangi suç unsuruna rastlanmadığını belirtmiş ve şahıslar serbest bırakılmıştır. 

   Biyolog Orhan Karakaya şahıslardan şüphelenmiş ve takibe almış akşam saatlerinde İlçe Jandarma Komutanlığını arayarak Konrad Mebert ve Tomas Ott' un ormanlık alana çıktıklarını haberini verdi. Olay mahalline intikal eden Jandarma ekipleri şahısları yakalamış ve şahıslarla birlikte 3 adet yılan ve 1 adet kertenkele yakalandı. 

   Hopa İlçe Jandarma Komutanlığına getirilen Konrad Mebert ve Tomas Ott Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şubesinden Şube Müdürü Faruk Bucak ve Biyolog Orhan Karakaya ile birlikte şahısların fileleri açılmış 2 adet Vipera Koznakovi (Kafkas Engereği), 1 adet Corenella Austrica toplam 3 adet yılan ve 1 adet Anguis Frangilis (Kertenkele) olduğu tespit edilmiş ve şahıslara Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğünce 2872 Sayılı Çevre Kanununun 9. Maddesi A ve F bendine muhalefetten dolayı haklarında aynı kanunun 20. Maddesi K bendinde belirtilen ceza maddeleri gereğince 35 bin lira idari para cezası kesilerek sınır dışı edildiler ve yakalanan yılan ve kertenkele türleri yakalandığı bölgeye tekrar bırakıldı. 

   Olayla ilgili açıklama yapan Kaymakam Akdaş; ”Özellikle son yıllarda Kafkas Engereği yabancılar tarafından toplanıp ya da parayla toplatıp yurt dışına kaçırılmak istenmektedir. Bu tür vakaların önüne geçilmesindeki en büyük etken halkın bilinçlenmesidir. İlçemiz ve bölgemiz açısından varlığı (popülasyonu) hızla azalan Kafkas Engerek yılanının ekolojik dengesindeki yerini ve önemini bu yılanın en çok görüldüğü bölge olan özellikle Esenkıyı Köyü ve Başköy Köyü halkı başta olmak üzere halkımızın koruması gerekir. Kafkas Engereği büyük ekonomik kayıplara yol açan fare gibi kemirgen, böcek ve larvalarıyla beslendikleri için, biyolojik mücadelede önemli rol oynamaktadır” dedi.

Haber: Hayati Akbaş

Fotoğraflar : Levent YAZICI (Yale)4428 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın