• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Hopa Halk Eğitim Merkezi İşaret Dili Kursu Açıyor.

Hopa Halk Eğitim Merkezi İşaret Dili Eğitimi İçin Kurs Açtı.

İşaret dili, işitme engelli kişilerin birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dildir.

İşaret dillerinin bilimsel olarak belirlenmiş temel nitelikleri ise şu şekildedir;

  İşaret dilleri de tüm sözlü diller gibi belli bir gramer yapısına sahiptir ve sözlü dillere göre daha basit olduğu düşünülse de kesinlikle öyle değildir. Tüm işaret dillerinin kendilerine özgü gramer kuralları bulunmaktadır ve her kavram için kullanılan işaretler de işaret dili kullanan kişiler arasında ortaktır. Bu nedenle işaret dili, konuşurken sürekli olarak kullandığımız jestlerden çok daha farklıdır.

Her ülkenin kendine özgü işaret dili vardır. Amerika’da kullanılan işaret dili  ile Türkiye’de kullanılan işaret dili birbirine benzemez. Bu iki dil, İngilizce ve Türkçe kadar farklıdır. İşaret dilleri, o ülkede kullanılan sözlü dilden etkilense de, farklı bir yapıya sahiptir. Buradan da şunu anlıyoruz ki Türkçe ile Türk İşaret dili arasında mutlaka bir benzerlik olması gerekmiyor..

Tüm sözlü dillerde olduğu gibi işaret dilinin de erken yaşlarda öğrenilmesi gerekmektedir. İşitme engelli kişiler 5-6 yaşına gelene kadar işaret dili öğrenemezlerse ileriki yaşlarda hem işaret dilini hem de diğer dilleri öğrenmeleri zorlaşacaktır. Bu nedenle işitme ve konuşma engeli bulunan çocuklar 5 yaşına gelmeden işaret dili kursuna gönderilmelidir.

Hopa Halk Eğitim Merkezi de Son yıllarda Gereklliği artan İşaret dili eğitimini veren kurs açtı.

Hopa Halk Eğitim Müdürü Muzaffer KÜÇÜKŞEN açıklamasına göre;

"Hopa Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Artvin Engelliler Spor Kulübünün işbirliği ile "Artvinde beni duyun, beni anlayın" projesi kapsamında kamu görevlilerine yönelik açılacak olan İşaret Dili Eğitimi Kursu 08.04.2013 Pazartesi günü başlayacak ve 29.04.2013 tarihinde sona erecektir. Hopa Halk eğitimi Merkezinde yapılacak kursun toplam süresi 120 saat olup, 15 iş günü sürecektir. Proje eğitimi Türkiye İşitme Engelli Milli Federasyonu tarafından görevlendirilen işitme engelli Seçil TANRIVERDİ tarafından verilecektir."

Hopa Halk Eğitim Müdürü Muzaffer KÜÇÜKŞEN Hopa Halk Eğitim Müdürlüğünde göreve başladıktan sonra her yıl kurs sayısını arttırdı.Bu yılda yeni kurslarla hizmete devam etmektedir.Site yönetimi olarak Bu çalışmalarından dolayı Muzaffer KÜÇÜKŞEN ve Halk Eğitim Çalışanlarına teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.

Haber: © Yale

Kaynak:T.İ.E.M.F

  
5463 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın