• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
HOPA DA BİR İLK
   Dünyada ve Ülkede yaşanan salgın kapanmaları yüzünden yüz yüze eğitimin, eksikliğini yaşadık. Bu eksikliği gören Hopa Belediyesi, kendi bünyesinde çeşitli Sanat Atölye çalışmalarına başladı. Fotoğraf, Belediye Korosu, Gibi Sanat etkinliklerinin yanında Hopa da hiç yapılmamış bir çalışma olan “Karakter Tasarımı ve Cizgi Roman Atölyesi” açarak sanatsal çalışmalarına, hız kazandırdı. 

   Hopa Belediyesinin, Pandemide evlere kapanan gençlerimize yönelik çalışmalarından biri olan “Karakter Tasarımı ve Cizgi Roman Atölyesi” Hopa İş Merkezi Arkasındaki “Belediye Kültür Merkezi” Binasında çalışmalarına başladı. Hopa da bir ilk olan etkinliğin öğreticisi, End.Ür.Tasarımcısı Animatör Mehmet Naci DEDEAL üstlendi. Kendi memleketi olan Hopaya gelerek Yaz dönemini Hopa da geçirdiğini söyleyen  Dedeal sözlerine Sanatta farkındalıkla devam etti.
 
   Sanat ve Farkındalık İnsanların birbirleriyle iletişimdeki aşamaları basit aşamalardan oluşur. Ulaşım, erişim, etkileşim ve sonuç. Eğer tesadüflere bırakırsanız bu iletişim sürecinde sanatçı adayları ile karşılaşma ihtimalinizin yüzdesi çok düşük olacaktır. Bu nedenle iletişimi tasarlarız. Ve diğer aşamalar için gerekli olan adımlar sabırla atılırsa sonuç elde edilecektir. Hopa’da çizgi roman ve karakter tasarımı adı altında önerdiğim ve belediyenin desteği ile açılan kurs, bu aşamaların ilki hatta ilki için hazırlıkların olduğu çalışmalardır. Ücretsizdir çünkü aradığımız adaylar sanatçılardır. Mali güçleri ile popülerlik satın alma çabası içinde olanlara öncelik tanımak değildir. 

    Belediye desteği ile yapılması en uygun ortamı yaratır. Çünkü belediyeler belli bir siyasi görüşün tarafları olsa da halka en yakın yönetim alanlarıdır. Ve yaşamın içindedir. Katılımcı sayısının yüksek olması beklenmez. Genelde ücretsiz bir faaliyetin meraklısı olarak yüksek katılım biçimi ile açılır fakat kısa bir süre sonra alanın gerçek uğraşıcılarının gönülden yaklaşımını görürsünüz ve olması gerek sayıya ulaşırsınız. Her zaman böyle olur. Çünkü Hopa örneğinde olduğu gibi yazın ortasında size saatlerini ayırıp kâğıdın üzerinde kalemle bir şeyler çizebilmeyi amaçlayacak kadar kararlılık, sıradan gönüllülük değildir. Bu dürtü sanatçı genlerin çağrısına uymak olarak bilinir. Tüm bu öğeleri bir araya getirdiğinizde ilk adımlar ve yaşama katılacak sanatçı adaylarının geleceğe bakışlarında kendilerini zaman içinde görebilme güvenini gözlerinde kolaylıkla görürsünüz. Buna farkındalık diyoruz. Bu farkındalık sayesinde zaman sanatçılara şekillenme olasılıkları tanır ve başta küçük sayı gibi görülen gurup yıllar sonra ilçesinin, ilinin. Ülkesinin veya amaçlarını yüklendiği önemli kurumların kimliklerini oluşturmada gerekli insanlara dönüşür. 

   Çevresi ve ardından gelecekler için de rol model haline gelerek devamlılık sağlar. Buna da yaşamı zamanla birleştirebilme hali kısacası “Uygarlık” denir Eksik olduğunda sorun yaratabilecek önemli konu ise bu adayların gelecek planlarının gerek ebeveyn gerek yanlış eğitmen ve gerekse kısa vadeli beklentilerle hatalı yönlendirilmeleri olacaktır ki. Bu olasılık maalesef yüksektir. Çünkü bu farkındalığı yaşayan öğrencinin kendi yaşamını tek başına alacağı kararlarla yönetebilmesi ve gündeme getirip yaşama sokması yaşı nedeniyle çok olası değildir. Bu durumda uygar olma şartı öncelikle aileden başlar. Bu aşama sağlıklı geçildiğinde yuvarlandıkça büyüyen kartopu gibi zaman içinde doğru iletişimler kaçınılmaz olacaktır. Ailesine güvenen aday çok çalışacaktır. Çocuğuna güvenen aile eğitimini denetleyecek ve yanlış yönlendirmelerden koruyacaktır. 

   Doğru yönlendirme yapan eğitmen bu güveni kurumsal yapı içerisinde savunacak ve yol açacaktır. Tüm bu ardı ardına gelen destek de gerek özel gerek devlet olanakları ile güçlenen kaliteli eğitimlerle ulus sınırlarını kolaylıkla aşmaya destek olup ülke kimliği için sanatın gücünü hak ettiği yere getirecek ve onu koruyacaktır. Buna da devlet olmak diyoruz
 
   Cengiz Han demiş ki “ Bir çivi bir nalı, nal bir atı, at bir komutanı, bir komutan orduyu, bir ordu koca bir ülkeyi kurtarır”. Biz de güzel ilçemizde yıllardır eksik bırakılan bir çiviyi oluşturmaya çalışıyoruz. Umarız gerçek farkındalık yakalanır. Herkes kendi alanında bir çivi oluşturmayı dener ve başarırsa Atamızın söylediği ve özlemimiz olan muasır medeniyet sınırlarını yakalarız. Diyen Mehmet Naci DEDEAL Çalışmalarını İstanbulda, Çeşitli Üniversitelerde devam etmektedir. 


Haber: Levent YAZICI 


 
 
  
579 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın