• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Hasan AZAKLI
hasanazakli59@hotmai​l.com
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HOPA’DA SPOR
10/02/2012

            Hopa’da  spor deyince ilk akla futbol ve futboldaki temsilcimiz Hopaspor akla gelmektedir. İlk kuruluş yılları 1950’li yıllara dayanan,resmi olarak kuruluş tarihi 1961 yılı olan Hopaspor geçmiş yıllarda nüfus yapısı ve ekonomik gücünün oranının çok çok üstünde başarılara imza atmıştır.Kulüp resmi kuruluşunu yapmadığı yıllarda,o dönemde Hopa’dan Zonguldak’a kadar mahalli takımların çoğunu dize getirmiş,hatta Galatasaray Kulübü Hopa’ya davet edilmiş,o yıllarda Galatasaray’ın 3000 Lira masraf istemesi üzerine,bu paranın karşılanamaması nedeniyle Galatasaray’ın Hopa’ya getirilmesi organizasyonu gerçekleştirilememiştir. Engin Aliefendioğlu(Nano),Sinir Ahmet (Ahmet Günal) geçmiş yıllarda Türkiye liglerinde profesyonel olarak başarı ile top koşturmuşlardır. Günümüzde Serdar Özbayraktar, Tolga Zengin,İbrahim Üzülmez, Adem Büyük, Cenk Kasımoğlu,Evren Kilerci gibi isimler  profesyonel olarak top koşturmaya devam etmektedirler

   Hopaspor yıllarca Artvin amatör kümede yenilgisiz şampiyonluklar yakalayarak bu alanda Türkiye çapında bir rekora imza atmıştır.Bu nadide kulüp 1970’li yılların başında, Futbol Federasyonunca Erzurum 12 Mart Spor,Ağrı Doğubeyazıt Spor,Karsspor ve diğer çevre illerin temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan Doğu liginde ve 1980’li yılların başında Terfi liginde başarı ile İlçeyi ve Artvin’i temsil etmiştir. Daha sonra  profesyonel olarak 3.lige çıkmış,burada grubunda şampiyon olarak 2.lige yükselmiş 2.ligde mücadele ettiği bir dönem 1.lige yükselme aşamasını son anda yakalayamamış daha sonra  3.lige düşmüş,3.ligde bir süre Artvin İlini ve ilçeyi gücü oranında temsil etmeye çalışmış daha sonra 3.lige veda ederek amatör kümeye düşmüştür.Ancak bu zorlu ve başarılı uğraşa rağmen Hopaspor gerçek anlamda gerek yerel düzeyde belirli mali çevrelerden,gerek idari ve mülki bürokrasiden istenen şekilde destek alamamaktadır. Geçmişinde bir çok başarılar bulunan bu nadide kulüp,son yıllarda neredeyse yönetim oluşturamaz,kongresini yapamaz hale gelmiştir.

            Peki bu olumsuzluğu giderebilmek için ne yapılmalıdır?Hopasporun yeni yönetimi  Öncelikle Hopaspor’un kurumsallaştırılmasını hedeflemelidir. Kurumsallaşma ile birlikte kulübe Artvin ve Hopa’daki mali,idari ve mülki çevrelerin ortaklaşması çabası ile kulübe her alanda destek çıkılmalıdır. Geçmiş yıllarda kulübe destek veren iş çevrelerinin verdiği desteği kendi şahsi menfaatlerine yönlendiren kişi veya kişiler teşhir ve tecrit edilmeli ve bu kişiler kulübe yaklaştırılmamalıdır.Yerel bazda mahallelerde ve köylerde gençlerimizin aktif olarak spor yapabilecekleri küçük ölçülerde de olsa semt sahaları ve sportif alanlar yapılandırılmalıdır.Bu yapılandırmanın devamında gençlerimizin her türlü sportif etkinlikleri yapabileceği organizasyonlar oluşturulmalı, bu organizasyonlarda geçmişte Hopa’da başarılı spor yaşamı geçirmiş değerlerden ve insan kaynaklarından rasyonel olarak yararlanılmalıdır. Bu çabalara mali çevrelerden,idari ve mülki bürokrasiden etkin bir destek mutlak suretle verilmelidir.             

            Futbolun yanı sıra Boksta ulusal formayı giyen ve Avrupa Şampiyonasına katılan Erdoğan Albayrak,Güreşte Greko-romen stilde Avrupa şampiyonu olan Erol Koyuncu Hopa’mızın bağrından çıkan değerlerdir.

            1940’lı yıllarda Hopa’mızda yüzme ve kürek takımı oluşturulmuş,özellikle kürek takımı o yıllarda İstanbul’da yarışmalara katılarak başarılar elde edip,madalya alıp Hopa’ya dönmüştür.Kürek takımında Fahri Özalemdar,Mustafa Özkan,Etem Albayrak,Mehmet Sönmez adlı isimler İstanbul’daki yarışmalarda başarılara imza atmışlardır.

            Sportif etkinlik deyince  sporu sadece  futbol olarak algılamak doğru bir yaklaşım değildir.Son yıllarda atletizmin değişik alt alanlarında ulusal düzeyde başarı haberleri ulaşmaya başlamıştır.Bu başarılarda imzası olan ve bu alanda yıllardır sessizce ve de sabırla emek veren atletizm çalıştırıcısı  Servet Kural’ı da kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. Zor şartlar ve kıt olanaklarla,Kopmuş’un sahilindeki çakıl taşlarından gülle malzemesi olarak yararlanarak,her türlü  mekanı  atletizm çalışma alanı olarak yapılandırmaya çalışan  Servet Kural hocanın şahsi gayreti ile Atletizm alanında ulusal ve uluslar arası düzeyde başarılar gelmeye başlamış bulunmaktadır.

            Geçmiş yıllarda sportif faaliyetlerde gerek ulusal gerekse uluslar arası düzeyde ülkemizi ve Hopa’mızı başarı ile temsil etmiş değerler de onure edilmeli,aynı şekilde Hopa’da sporun gelişmesi için geçmiş yıllarda emeği geçen yöneticiler de yad edilmelidir.

            Sonuç olarak;geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlerimize spor alanında önlerini açmak,onları olumsuz davranışlara yönelmelerini önlemek için,sporun her alanı ile uğraşabilecekleri mekansal alan yaratmak,bu uğraşıları organize etmek görevi,öncelikle mali çevreler ile idari,mali ve mülki bürokrasinin sorumluluğundadır.

Hasan AZAKLI

Emekli İlköğretim Müfettişi

Eğitimci  Yazar4254 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU - 13/10/2014
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU
KAZIM'I ANARKEN - 24/06/2013
KAZIM'I ANARKEN
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM - 29/04/2013
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ - 06/03/2013
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ
DOĞU KARADENİZE İLK KÖYLÜ EYLEMİ - 07/12/2012
DOĞU KARADENİZDE İLK KÖYLÜ EYLEMİ
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR - 24/10/2012
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA - 19/10/2012
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA - 10/10/2012
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR - 19/09/2012
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR
 Devamı