• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Hasan AZAKLI
hasanazakli59@hotmai​l.com
BİR LAZ AYDIN'IN ÖLÜMÜ
21/06/2012

BİR LAZ AYDIN’IN ÖLÜMÜ

 

                                                                                               

Hopa’nın Azlağa köyünden olup uzun yıllardır Almanya’da yaşayan Hopalı ressam, çevirmen, araştırmacı-yazar Aydın Karahasan, yıllar sonra ilk kez geldiği Hopa’nın Azlağa (Esenkıyı) köyünde 10 Haziran günü hayata veda etti.

Aydın Karahasan  1960’ların aydınlanmacı kuşağından,  Aziz Nesinlerin, Abidin Dinoların yakın arkadaşıydı.“O hem bir eğitim emekçisi hem bir ressam hem de Laz dilinin ve kültürünün aktif savunucularından biriydi. 90’lı yılların sonunda TRT’nin Lazca yayın yapması için dilekçe veren Laz aydınlarından biriydi. O sadece Lazca için değil bütün anadiller için aynı hakları isteyen tutarlı biri insandı.

Aydın Karahasan ismi gibi aydın bir kişiliği olan biriydi. Hoşsohbet, duyarlı, haksızlığa karşı her zaman duyarlı olan bir insandı. Uluslar arası bir kişiliği vardı. Yazıları ve tercümeleriyle ve resimleriyle üretken, çalışkan biriydi.

 Ömer Hayyam çalışması için Farsça öğrenmişti. Almanca ve Fransızca da biliyordu. Ama İngilizce bilmeden dünya gezilmez diyordu. 70’inden sonra İngilizce öğrendi. Alman felsefesi ve edebiyatından çeviriler yapmak istiyordu. Geçirdiği kalp krizinden sonra, ‘artık faizleri yaşıyoruz, çok çalışmam lazım’ diyordu. Köye, Azlağa’ya gelip, bu çalışmaları yapmak istiyordu. Aydın’ın en önemli özelliği, akıl ve bilim derdi, başka hiçbir şeye inanmayın. Akıl ve bilimle her şeyi çözmeyi çalışın derdi.

Güzel Hopa’mızın Azlağa (Esenkıyı) Köyü’nden olan Aydın Karahasan, 1936 Zonguldak Kilimli doğumlu. Olup,babası Ömer Karahasan, Zonguldak Kömür İşletmeleri'nde çalışırken, 1946'da ilk olarak kurulan "Zonguldak Maden İşçileri Sendikası"nın on yıl kurucu başkanlığını yapmıştır. Daha sonra 1961 Anayasası'nı hazırlayan Kurucu Meclis'te işçiler adına, Türkiye'deki sendikaları temsilen seçilen, beş sendikacıdan biri olarak Çalışma Hayatı Komisyonu'nda çalışmıştır. 1954’te kazandığı Güzel Sanatlar Akademisi’nde  Burhan Topraklar, Bedri Rahmiler, Nurullah Berkler, Cemal Tollular gibi seçkin hocalardan ders almıştır. 1959'da, akademi son sınıfına geçince, hocası Nurullah Berk tarafından Paris'e gönderilir. Üç ay kaldığı Paris’e tekrar dönmek üzere Türkiye’ye gelir ama 1965’e kadar çeşitli yerlerde öğretmenlik yapar. Ancak 1965’te Almanya’ya gitme fırsatı yakalayan Karahasan, 1976'da Dortmund Heisenberg Gymnasium'da sanat tarihi öğretmenliğine başlamıştır.

Öğretmenlik yanında Türkçe edebiyat, sanat dergileri çıkardı. "Dergi" dergisi bunlardan biridir. 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında, aydınlara, düşünenlere yapılan baskıların kaldırılması amacıyla çeşitli demokratik etkinliklerde yer aldı.

Öğretmenlik yanında sanat çalışmalarını aralıksız sürdüren Karahasan, Kadınların Cenneti-Emile Zola, Belami Güzel Dost- Guy Maupassant eserlerini çevirmiştir. Resim sergileri açtı. 15 yıldan fazla üzerinde çalıştığı Ömer Hayyam'ın rubailerini Farsça asıllarından çevirmek için Farsça öğrenir. Dinler tarihi üzerinde çalıştı. İran, Ürdün, Tunus, Cezayir, Mısır ve Fas gibi İslam ülkelerine inceleme gezileri yaptı.

            O’nun sonsuzluğa uğurlanışı akabinde mezarı başında 14 Haziran günü ailesi, yakın dostları ve ÖDP, ESP, EMEP ve Eğitim-Sen üyelerinin katıldığı bir tören düzenlendi.

 

            Bu güzel insanın  ölümü Laz halkı için büyük bir kayıp olmuştur.O’nun arkasında bıraktığı eserler daima saygıyla anılacaktır.2436 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU - 13/10/2014
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU
KAZIM'I ANARKEN - 24/06/2013
KAZIM'I ANARKEN
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM - 29/04/2013
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ - 06/03/2013
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ
DOĞU KARADENİZE İLK KÖYLÜ EYLEMİ - 07/12/2012
DOĞU KARADENİZDE İLK KÖYLÜ EYLEMİ
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR - 24/10/2012
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA - 19/10/2012
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA - 10/10/2012
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR - 19/09/2012
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR
 Devamı