• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Hasan AZAKLI
hasanazakli59@hotmai​l.com
BİR SPOR BİLGESİ METİN KURT
29/08/2012

 

 

BİR SPOR BİLGESİ METİN KURT

 

                                                                                               Hasan AZAKLI

                                                                                  Emekli İlköğretim Müfettişi

                                                                                              Eğitimci-Yazar

 

            1973 yılı ocak ayı, O yıllarda ülkemize henüz televizyon girmemiş.Maçları radyodan dinliyoruz.1974 Dünya Kupası elemeleri grup maçı,İtalya ile İtalya’da oynuyoruz.Milli futbol takımımız Napoli Sao Paolo stadında İtalyan milli futbol takımı ile karşı karşıya.O günlerde yalaka ve sırnaşık bazı  “büyük” gazetelerin “büyük” spor yazarları bu maçta en az 5-6 gol yiyeceğimizi yazmakta ve bu konuda yazılarında bahise bile girmekte idiler.

            O günkü İtalya milli takımında kimler yok ki? Kaleci olarak Dino zof,oyunculardan anımsadığım kadarı ile  Marchetti,Riva,Rivera,anastasi,mazolla gibi meşhur dünyaca ünlü futbolcular var.Milli takımda ise geçenlerde yitirdiğimiz sol açık oynayan Metin KURT var.Maçı Bucak Mahallesinde evde bulunan transistörlü Philips marka radyodan diniyorum.o yıllarda 14 yaşlarındayım.Büyük bir heyecanla spikerin anlattığı maçı dinliyorum. Aman o da ne? O çok bilmiş spor yazarlarının en az yarım düzine gol yeme bahsi bir türlü gerçekleşmiyor. Aksine Metin Kurt topu aldı mı,bütün İtalyan seyircisi sus pus oluyor.O meşhur dünyaca ünlü İtalyan futbolcuları Metin Kurt’u durdurmakta bayağı zorlanıyorlar.ve maç 0-0 bitiyor.

            İtalyanların bir türlü durduramadığı Metin Kurt 1970’li yılların başında Galatasaray’da İngiliz antrenör  Brian Birch yönetiminde 3 yıl üst üste şampiyonluk kazanmıştır. O yıllarda İngiliz antrenör ilk defa kanatlardan bindirme yapan atak bir futbol oyun anlayışını Galatasaray’da uygulamış  ve o zamana dek  liglerimizde görülmeyen bu  futbol anlayışı ile Galatasaray 3 yıl üst üste şampiyon olmuştur.Bu atak oyun anlayışında Metin Kurt sol kanattan fırtına gibi esmiş tutulamaz bir forvet olarak spor tarihine geçmiştir.Metin Kurt güzel futbolu yanında tam bir spor emekçisi idi. O 1976 yılında Galatasarayda futbolculara vaat edilen primin ödenmemesi üzerine  takım arkadaşlarını örgütleyerek ülkemiz spor tarihinin  ilk  grevini gerçekleştirmiştir.Metin Kurt futbolda jübile yaptıktan sonra Yedikule ve Kayserispor’u  antrenör olarak çalıştırmıştır.Metin Kurt 1980 öncesi  Amatör Sporcular Derneğini kurmuş ve Sportmence adlı dergiyi çıkarmıştır.Ayrıca Evrensel gazetesinde uzun yıllar  spor yazarlığı yapmıştır.Metin Kurt  İstanbul İstiklal Caddesinde 5000 kişinin katıldığı renklerin kardeşliği mitingini örgütlemiş ve spor alanında ülkemizde ilk kez sendikal örgütlülüğü oluşturmuştur.

            Ülkemiz spor tarihinde eşine az rastlanır bir kişiliği ile tanınan Metin Kurt artık aramızda yok.Güle güle Metin Kurt.Bu ülkenin dürüst sporcuları ve spor emekçileri seni hiçbir zaman unutmayacak.senin  “sendikasız liglerde atılan her gol,emekçilerin kalesine girer.Futbol borsada değil arsada güzeldir” sözlerin bizlere daima şiar olacak.3565 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU - 13/10/2014
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE ÜLKEMİZİN DURUMU
KAZIM'I ANARKEN - 24/06/2013
KAZIM'I ANARKEN
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM - 29/04/2013
ÇAYDA RANDEVULU SİSTEM
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ - 06/03/2013
HOPA’NIN MÜZİK BAHÇESİNİN KIR ÇİÇEKLERİ
DOĞU KARADENİZE İLK KÖYLÜ EYLEMİ - 07/12/2012
DOĞU KARADENİZDE İLK KÖYLÜ EYLEMİ
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR - 24/10/2012
ÇOCUKLUĞUMDA BAYRAMLAR
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA - 19/10/2012
FOTOĞRAFÇI NİMET ABLA
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA - 10/10/2012
UNUTULMAYAN BİR SANATÇI YAŞAR TURNA
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR - 19/09/2012
ANTİK MİTEOLOJİDE LAZLAR
 Devamı