• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Levent YAZICI
netcarsi@gmail.com
Hopa da "Veli" Pardon "Çocuk" Tiyatrosu
30/11/2017
  


 Çocuk Tiyatrosu demeye dilim varmıyor. Veli tiyatrosu biraz daha doğru olacak sanırım. Ortada bir tiyatro vardı. Evet vardı. Ancak Tiyatro oyuncusu misafirler muhtemelen çocuklara hazırladıkları oyunu Hopa da ki velilerin bu kadar hoşlanacaklarını bilememişlerdi.

                Hopa da düzenledikleri Çocuk Tiyatrosuna katılım gerçekten müthiş oldu.  400 kişinin üzerinde izleyici vardı. Bu kalabalığı Tiyatro Oyuncuları da hiç beklemiyordu. Tekrar gelmeyi planladıklarını da itiraf ettiler. Açıkçası ilk başlarda kalabalıktan gurur duydum. Tiyatroya ilginin, susamışlığın belirtisi sandım. Eski bir Tiyatro Oyuncusu olarak guru duydum. Hopa Her konuda olduğu gibi tiyatroda da kendini kanıtladığını düşündüm.

Bu düşüncem çok kısa sürdü. Tiyatro başlamadan velilerin yer kargaşasını normal karşıladım. Fakat çocuk Tiyatrosunda, Çocukların önlerinde oturan ve çocukların görmesini engelleyen velileri anlamak mümkün değildi. Belki bu olay da belki savunulabilir bir durumdur. Veliler çocuklarının yanında durmak isterler. Belki de olabilir.

Ama Söylemeden duramayacağım. Bunu açıklayacak bir bahane bulamıyorum. Çocuklar için çalan çocuk müziklerinde veliler öne çıkarak oynamasını! Aklım almadı. Rahmetli Barış MANÇO `nun çocuklar için seslendirdiği “Arkadaşım Eşşek” Şarkısında Oynayan velilerin dans sevdası, çocukların sahne görüntüsünün kapanmasına sebep oldu. Çocukların önüne Geçtiklerini akıllarına gelmedi.

 

 

Yetmemiş gibi bazı “Veli” dostlarımız elindeki telefonlarla, utanmasalar sahneye çıkacaklardı. Abartım sanmayın, Aynen Böyle bir durum. Tiyatro kültürü olmaya bilir. “Seyretme Kültürü” de mi olmaz.

Çocukların Seyretmesi gereken müzikal Tiyatroda veliler; hem Dansçı, hem oyuncu, hem kameraman, Hem de Çocuk oldular. Çocuklara öğretilmesi gereken “Tiyatro sevgisi” yerine  “velilerin Dayanılmaz Müzikal Tiyatro aşkına “ döndü.

Düşüne biliyor musunuz? Çocuk tiyatrosu var, Veliler Çocukların önünde durarak seyretmelerini engelliyorlar. Nasıl bir çılgınlıktır, görmemişliktir. Sanırsın Afrika da açlara ekmek dağıtılıyor. Dans etme izdihamı yaşandı. İnsan arada bir arkasına bakar.

Bu duruma fazla dayanamadan, Tiyatrodan ayrıldım. Muhtemelen benden Sonra Tiyatroyu Çocukların seyredebilsin diye Veliler Arka tarafa geçerek çocukları öne almışlardır. Birileri Çocuk tiyatrosunun Çocuklar için olduğunu Hatırladığını tahmin ediyorum.  

Tiyatro Oyununa gelince Güncel ve klasik Çizgi filmleri birleştirerek Kitap sevgisini çocuklara Müzikle ve dans ile anlatmaya çalışmak istemişler. Kısmen de başarılı oldular.  Çocukların ilgisini sahneye çekebildiler. Verilen Mesajları çocuklara anlatma başarısını sağladılar.  

 
 1814 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kadim Gelenek ( Geleneksel Türk Okçuluğu - 05/11/2022
Geleneksel Türk Okçuluk Sporu biraz farklı bir spordur. Bazıları spor olarak da görmüyor. Açık açık söylemek gerekirse, herkes bir kulp uyduruyor. Kendi siyasi görüşüne göre, yada toplumsal anlayışına göre bir şeyler uyduruyor.
Korona Morona ,Biz de Girdik Bu Horona - 17/03/2020
Aslında Suçlamalara ara vermek lazım. Devlet suçlu, Millet suçlu, Çinliler suçlu, doğa intikam alıyor, gibi gereksiz konuları bırakmamız lazım. Hopa'nın coğrafi konumu itibari ile bu virüsün çok hızlı yayılacak bölgelerden biri olduğu apaçık belli. B
Esenkıyıda Neler Oluyor, (Bungalov Evler) (Şuyimşine Azlağa ) - 24/03/2017
Esenkıyı köyü İnsanı ile bitkisi ile yılanı ile arısı ile suyu ile her şeyi ile korunması gereken bir Köy dür. Keşke Köyün Tamamı Milli park ilan edilse, korunacak yerlerin başında olsa da gelecek nesiller de bundan faydalansa. Böyle giderse korkarım
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
HOPA'DA HEMŞİN DİLİ ARAŞTIRMASI - 04/07/2015
Okuduğu Bölüm ile dolaylı yönden bağlı bir konu olan diller ile araştırma yapmanın mesleğine çok faydası olacağını düşünmediğimi söylediğimde. Haklı olduğumu ancak özel merakımı gidermenin yanında, bu tür bir çalışmanın çok az olduğu, ilgi çektiğini,
YENİ SENTETİK UYUŞTURUCU HIZLA YAYGINLAŞIYOR - 16/11/2014
Özellikle Öğrenciler için eğlence aracı olarak lanse ediliyor, “Bir kereden bir şey olmaz” diye okulların etrafında fırıldak gibi döndükleri görülmektedir.
Hopa’da Öğretmenler Günü Sesiz Geçti. - 26/11/2013
Öğretmenler İnce düşünmek zorunda. Gelecek onların şekillendirmesiyle oluşacağı için tepkilerinde haklı olduklarını düşünüyorum. üzüntüm yerel Basın dan turun siyasilerin bile habersiz veya kayıtsız kalmaları.
Benim İçin Üzülme İkinci Dönemine Farklı Başladı. - 07/10/2013
Sosyal medyada Hopa da olmayacak şeyleri ısrarla yayınladıklarını, bu yayınların Hopa’yı kötü tanıttıklarını söylüyorlar. Hopa da geçen olaylarda çok olumsuz örnek olduğunu ve hiç birinin Hopa da olamayacağını ısrarla dile getiriyorlar.
 Devamı