• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Levent YAZICI
netcarsi@gmail.com
Doğal Gaz Sendromu
22/09/2013

   Doğal Gaz Gelecek mi  Gelmeyecek mi   diye beklerken bir atılım gerçekleşti. “335 TL yatırın kaydınızı yaptırın” , Eğer % 60 bağlatırsa doğal gaz gelecek. Bu da yerel basında  ballandıra-ballandıra  anlatıldı.

   Artvin Türkiye’nin En temiz Havası olan memleketlerin başında. Ağaç Miktarı bakımında da öyle.  Bu memlekette doğal gazı mecburi tutmakta fayda var. Bana kalsa devlet tarafından bedava bağlatmak lazım. Hatta teşvik etmek için özellikle kullanım fiyatını da indirmek lazım.

                Peki  neden böyle düşünüyorum ?

   Verimli bir yakıt olması sebebiyle hem ekonomiktir, hem de enerji tasarrufu sağlar. Doğalgazlı sistemlerde yanma hassas olarak kontrol edilebildiği için yakıt kaybı çok azdır. Verimli bir yakıt olması sebebiyle hem ekonomiktir, hem de enerji tasarrufu sağlar. Alev boyu fuel-oil ve kömüre göre daha kısadır. Yanmayı tamamlamak için gereken zaman da kısadır. Böylece daha küçük kazanlar kullanılarak maliyet azalır, yerden de tasarruf edilir.

   Tam yanmanın sağlanması için gerekli hava fazlalık katsayısı (hava/yakıt oranı) doğal gazda minimumdur. Bu oran kömürde 1,2 – 1,3 ; Fuel Oilde 1,1 – 1,2 ; doğal gazda 1,05 – 1,1 dir. Boru hatlarıyla kullanıcıya kadar iletildiğinden yakıtın taşınması için gerekli enerjinin tamamından tasarruf edilir ve karayollarında taşıyıcı araç yükünü azaltır.

   Temiz olduğu ve içinde kükürt bulunmadığı için birçok sanayi sektöründe doğrudan kullanılır; hem sistem veriminin, hem de ürün kalitesinin artmasını sağlar. Uzun zaman dilimi İçinde aynı yakıt kalitesi elde edilebilir. Gaz olduğu için havayla çok iyi karışır, bu sayede yanma verimi yüksektir. Ön yakıt hazırlama masrafı yoktur.

   Katı ve sıvı yakıtlar yanma ürünü olarak kükürt içerdiğinden, baca gazlarının suyun yoğunlaşma noktasına kadar soğutulması ve böylece suyun gizli ısısından faydalanılması imkânı yoktur. Ekonomizer ilave edilerek doğalgazın baca sıcaklığı 56°C'ye kadar indirilebilir.

   Kurum, is gibi atıkları olmadığı için ısı transfer yüzeyleri temiz kalır. Doğalgaz tesisatı ve cihazları düşük basınçla çalıştığı için LPG tüpleri gibi patlama tehlikesi ve basınçlı parça tesiri yoktur.Tesis çok az bakım ve denetleme gerektirir.Ham petrole alternatif bir yakıt olarak, dış kaynaklı enerji çeşitliliği açısından stratejik bir avantaj sağlar.


 

   Velhasıl kelam temiz enerjidir. İnsan unsuru doğadan çıktığı hale fazla müdahale etmediği için Petrol ve Kömür’e göre zararı yok denecek kadar azdır.

   Biraz uzun bir anlatım oldu kısaca Doğalgaz’ın bilinen en iyi faydası çevreyi kirletmeyen, kokusuz, dumansız ve havaya kolay karışan bir gaz olmasıdır. Ayrıca doğalgazın havadan hafif olması, evin dışındaki bacalardan anında yükselmesini ve havaya karışmasını sağlar.

   Bir diğer faydası  zehirli bir yakıt değildir. Kısa süreli doğalgaz koklamalarınızda size zarar vermez. Ancak uzun süre kaçak vs. olması tehlikelidir. Doğalgaz, kombiniz sürekli açık olduğu takdirde çok az çalışarak evinizin hep sıcak kalmasını sağlar ve aynı zamanda az doğalgaz harcayarak ev ekonomisini zorlamaz.

   Bu yüzden devletimizin bu konudaki duyarlılığını tebrik ederken, Doğal gazın gelmesi için şart koşulmasını, birde para toplanmasını da Bize yapılmış bir ayıp olarak nitelendiriyorum.

    Biz nedersek diyelem Siyasilerin maddi çıkarları doğrultusunda hareket edeceğini düşünmek istemesekte bu konuda onlarda bizahmet emek verseler de işimize yarasalar bari...

   Ama işi şansa bırakmayıp doğal gazın getirilmesini biran önce kayıt yaptıralım derim. Sonuçta o parayı zaten alacaklar. Biz ne dersek diyelim Siyasilerin en büyük maddi kaynakları enerjilerden gecer. Sonuçta doğalgaza geçeceğiz. Bari biraz erkene alalım derim. Geleceğimiz,doğamız ve çevremiz için yapılması gerekeklidir.

               

   Mevzuatında öngörüldüğü üzere mesken elektrik abone sayısının %60’ı tarafından talep bulunması halinde doğalgaz getirilmesi sağlanacaktır. Taleple ilgili tespitin yapılabilmesi  ve aboneliğin sağlanabilmesi için En son ödenen elektrik faturası ile beraber 28.10.2013 tarihine kadar İlçe Özel İdare  Müdürlüğüne  Müracaat etmesi gerekmektedir. 335 TL'yi de Unutmadan hatırlatayım.

   Levent YAZICI

Not: Bu Yazıyı Çok sevdiğim Doğa Dostu, Ressam  Ertan ÇAKIROĞLU 'ya İtahafen Yazılmıştır.  7178 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kadim Gelenek ( Geleneksel Türk Okçuluğu - 05/11/2022
Geleneksel Türk Okçuluk Sporu biraz farklı bir spordur. Bazıları spor olarak da görmüyor. Açık açık söylemek gerekirse, herkes bir kulp uyduruyor. Kendi siyasi görüşüne göre, yada toplumsal anlayışına göre bir şeyler uyduruyor.
Korona Morona ,Biz de Girdik Bu Horona - 17/03/2020
Aslında Suçlamalara ara vermek lazım. Devlet suçlu, Millet suçlu, Çinliler suçlu, doğa intikam alıyor, gibi gereksiz konuları bırakmamız lazım. Hopa'nın coğrafi konumu itibari ile bu virüsün çok hızlı yayılacak bölgelerden biri olduğu apaçık belli. B
Hopa da "Veli" Pardon "Çocuk" Tiyatrosu - 30/11/2017
Çocuk Tiyatrosu demeye dilim varmıyor. Veli tiyatrosu biraz daha doğru olacak sanırım. Ortada bir tiyatro vardı. Evet vardı. Ancak Tiyatro oyuncusu misafirler muhtemelen çocuklara hazırladıkları oyunu Hopa da ki velilerin bu kadar hoşlanacaklarını
Esenkıyıda Neler Oluyor, (Bungalov Evler) (Şuyimşine Azlağa ) - 24/03/2017
Esenkıyı köyü İnsanı ile bitkisi ile yılanı ile arısı ile suyu ile her şeyi ile korunması gereken bir Köy dür. Keşke Köyün Tamamı Milli park ilan edilse, korunacak yerlerin başında olsa da gelecek nesiller de bundan faydalansa. Böyle giderse korkarım
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
HOPA'DA HEMŞİN DİLİ ARAŞTIRMASI - 04/07/2015
Okuduğu Bölüm ile dolaylı yönden bağlı bir konu olan diller ile araştırma yapmanın mesleğine çok faydası olacağını düşünmediğimi söylediğimde. Haklı olduğumu ancak özel merakımı gidermenin yanında, bu tür bir çalışmanın çok az olduğu, ilgi çektiğini,
YENİ SENTETİK UYUŞTURUCU HIZLA YAYGINLAŞIYOR - 16/11/2014
Özellikle Öğrenciler için eğlence aracı olarak lanse ediliyor, “Bir kereden bir şey olmaz” diye okulların etrafında fırıldak gibi döndükleri görülmektedir.
Hopa’da Öğretmenler Günü Sesiz Geçti. - 26/11/2013
Öğretmenler İnce düşünmek zorunda. Gelecek onların şekillendirmesiyle oluşacağı için tepkilerinde haklı olduklarını düşünüyorum. üzüntüm yerel Basın dan turun siyasilerin bile habersiz veya kayıtsız kalmaları.
 Devamı