• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yazicilarbilgisayar
  • https://twitter.com/YAZICILARGROUP
Hopanın Penceresi

YAZICILARBİLİGİSAYAR

HOPA İŞ MERKEZİ KAT:2 NO:114-115 Hopa / Artvin

Casper Bölge Bayisi ve Teknik Servisi Tel  :90 466 351 20 10 Faks:90 466 351 20 11

yazicilar@yazicilar.net

TSE Yetkisi Bulunan Teknik servis. Bölgemizde ,Yüksek miktarda ürünü bulunduran En eski ve Tek Bilgisayar firması.

İnternet Site Yapımı, Bilgisayar ve Bilgisayar yan ürünleri,Sarf Malzemeleri

Site Haritası
Hava Durumu
Levent YAZICI
netcarsi@gmail.com
Doğu Karadenizin Yeni Belası
30/01/2012

                “Kumar”

Kumar’ın en büyük tehlikesi herkesin bildiği gibi alışkanlık yapması değil, ailelerin dağılması ve yok olmasıdır. Ülkemizde tedbir olarak kumar oynatan yerler kapatıldı. Kumar oynamak ve oynatmak yasaklandı. Böylelikle Kaymak Tabakasının altındaki insanların kumar etkinliklerine ulaşması  bir miktar azalmış oldu. Zengin olanlar zaten uçaklara binip Kıbrıs’a, Bulgaristan’a veya başka bir yere gidip amacına ulaşabilmektedir. Ancak Doğu Karadeniz Bölgesinde durum böyle değildir.

Sarp Sınır kapısından kimlik kartı ile Batuma geçişlerin başlaması aslında hemen her kesimden insanın yabancı ülke görebilme şansını arttırmıştır. Bir bakıma çok güzel bir uygulamaya imza atılmıştır. Özellikle Bu bölgede yaşayan Çocuklarımız, gençlerimiz Park, Müze, Demiryolu, Havayolu heykel, Farklı sergiler, Müzik grupları, Opera salonu vs gibi buralarda olmayan birçok olguya kolaylıkla ulaşabilmektedir. Buda Yöre insanımızın geleceğe yatırımıdır. Çocuk ve Genç insanlarımızın çeşitlilik, çok seslilik, farklı kültürlerin yaşayışları hakkında ufkunu açmaktadır.    Bunlar gibi olumlu olayların yanın da bazı kötü alışkanlık ve uygulamalara da ulaşmak kolaylaşmıştır.

Özellikle Kumar konusunda tehlike kapı dibimize kadar gelmiştir. Bunu tehlike olarak görmeyen insanlarımız çok az da değil. Uzun süredir gazetelerde kumar yüzünden çıkan olaylara pek rastlanmıyor. Gençlerimiz tehlike olarak görmüyor. Zaten dizi filmlerde nedense hep kazananları gösterdiği için, kaybedeni hayal edemiyorlar. Daha kötüsü bu tür “Toplumsal Tehditleri”   önceden görüp uyarı yapanı ukala, çokbilmiş, Olayları karıştıran Tu-Kaka kimseler olarak görüyorlar.

Batuma geçen bir gencin en rahat girebileceği yerlerden birisi de kumarhanelerdir. Ücretsiz girildiği gibi içerde birçok içki ve Sigara çeşitleri verilmektedir. İçeri giren gençlerimiz kendilerini günümüz Dizi filmlerin başkahramanı sanacak ortamda buluyorlar.  Bu hizmetler, ve ikramların  bedava olması, birebir reklamı da beraberinde getiriyor. Memlekete gelir gelmez bu olayı arkadaşlarına ballandıra-ballandıra anlatıyor.

Birileri Batum da kumar oynasa ne olacak. Oynayan düşünsün diyenleri duyuyorum. Yarın Kumar batağına batmış birilerinin sizin evi soyması, arkadaşınızın dükkanına girmesi, okuldaki çocuklarınızdan para almaya başlaması, Şantajlar, tehditler, Mafyalaşma durumları, intiharlar, Aile faciaları vs vs . Bunlar yakında bölgemizde de görülmeye başlayacaktır.

 “Kumar” illeti  kapıdan kimlik kartıyla  geçişin kolaylaşmasından sonra bize epeyce sorun yaşatacaktır. Bu Tür durumlarda en erken organize olan “kötü niyetli Sermayenin” daha da gelişmeden veya uyanmadan; kendi insanımızı bu bataktan kurtarmak veya hiç bu batağa sokmamaktır.

Ne yapılması gerektiği konusunda  bize fazla söz düşmez ama büyüklerimize hatırlatalım dedik. Bu yazıyı kapıyı kapatın anlamında yazmadım. Biliyorum ki bizim memlekette parmak ağırınca iyileştirmek veya sebebini bulmak yerine, parmak ağrısından kurtulmak için eli keserler.  Olmadı kolu keserler. Bu bir çözüm olmadığını herkes bilir de uygulamada pek işe yaramaz.

Yazan : Levent YAZICI6951 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kadim Gelenek ( Geleneksel Türk Okçuluğu - 05/11/2022
Geleneksel Türk Okçuluk Sporu biraz farklı bir spordur. Bazıları spor olarak da görmüyor. Açık açık söylemek gerekirse, herkes bir kulp uyduruyor. Kendi siyasi görüşüne göre, yada toplumsal anlayışına göre bir şeyler uyduruyor.
Korona Morona ,Biz de Girdik Bu Horona - 17/03/2020
Aslında Suçlamalara ara vermek lazım. Devlet suçlu, Millet suçlu, Çinliler suçlu, doğa intikam alıyor, gibi gereksiz konuları bırakmamız lazım. Hopa'nın coğrafi konumu itibari ile bu virüsün çok hızlı yayılacak bölgelerden biri olduğu apaçık belli. B
Hopa da "Veli" Pardon "Çocuk" Tiyatrosu - 30/11/2017
Çocuk Tiyatrosu demeye dilim varmıyor. Veli tiyatrosu biraz daha doğru olacak sanırım. Ortada bir tiyatro vardı. Evet vardı. Ancak Tiyatro oyuncusu misafirler muhtemelen çocuklara hazırladıkları oyunu Hopa da ki velilerin bu kadar hoşlanacaklarını
Esenkıyıda Neler Oluyor, (Bungalov Evler) (Şuyimşine Azlağa ) - 24/03/2017
Esenkıyı köyü İnsanı ile bitkisi ile yılanı ile arısı ile suyu ile her şeyi ile korunması gereken bir Köy dür. Keşke Köyün Tamamı Milli park ilan edilse, korunacak yerlerin başında olsa da gelecek nesiller de bundan faydalansa. Böyle giderse korkarım
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
Hopa Halk Eğitim Merkezi Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı Kursu - 13/01/2016
Bu haftaki Yazı dizimizin konusu, Hopa Halk Eğitim Merkezi ’nın açmış olduğu “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı”. Birkaç yıldır Hopa Halk Eğitim Merkezi çok çeşitli ve ilginç kurslarla son yıllarda adını çok duyurmaya başladı.
HOPA'DA HEMŞİN DİLİ ARAŞTIRMASI - 04/07/2015
Okuduğu Bölüm ile dolaylı yönden bağlı bir konu olan diller ile araştırma yapmanın mesleğine çok faydası olacağını düşünmediğimi söylediğimde. Haklı olduğumu ancak özel merakımı gidermenin yanında, bu tür bir çalışmanın çok az olduğu, ilgi çektiğini,
YENİ SENTETİK UYUŞTURUCU HIZLA YAYGINLAŞIYOR - 16/11/2014
Özellikle Öğrenciler için eğlence aracı olarak lanse ediliyor, “Bir kereden bir şey olmaz” diye okulların etrafında fırıldak gibi döndükleri görülmektedir.
Hopa’da Öğretmenler Günü Sesiz Geçti. - 26/11/2013
Öğretmenler İnce düşünmek zorunda. Gelecek onların şekillendirmesiyle oluşacağı için tepkilerinde haklı olduklarını düşünüyorum. üzüntüm yerel Basın dan turun siyasilerin bile habersiz veya kayıtsız kalmaları.
 Devamı